Haber

Yozgat’ta hasat döneminde biçerdöver kontrolleri devam ediyor

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde hasat döngüsü devam ederken, biçerdöverlerde dane kaybı kontrolü yapılıyor.

Akdağmadeni İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Aydın, çiftçinin emeğinin boşa gitmemesi için denetimlere başladıklarını söyledi. Hasat sırasındaki dikkatsizliğin verim kaybına yol açtığının altını çizen Aydın, bunu önlemek için kurumda görev yapan teknik eleman ekiplerinin tarlayı adım adım dolaştığını ifade etti.

Biçerdöverlerin ve çiftçilerin duyarlı ve dikkatli olmalarını isteyen Aydın, “İlçemizde hasat mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hasat dönemindeki dane kayıplarını önlemek ve çiftçilerimizin mağdur olmaması için biçerdöver denetimlerini sıklaştırmaya devam edeceğiz. Bu dönemdeki kayıpların en aza indirilmesi için üreticilerimizin tahılda hasat zamanına dikkat etmelerini rica ediyoruz” dedi.

Hasat döneminde tahıl kayıplarının önlenmesinde biçerdöver operatörlerine büyük görev düştüğünü söyleyen Aydın, “Form yüksekliği ve ayarları arazi yapısına uygun olacak şekilde olmalıdır. Milli servet kaybını önlemek için dönem boyunca denetimlerimizi sürdüreceğiz. yüzde 2’nin altında, en az eser kayıpla hasat edilmesini sağlayarak.Üreticilerimize bol, verimli ve kazasız bir dönem diliyoruz.- YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu