Ekonomi

TZOB, Üreticilere Destek İstedi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023-2024 ekim dönemi öncesinde üreticilerin desteklenmesini istedi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin değerli temel mahsulleri arasında yer alan ve Türkiye’de ekili alanların yüzde 40’ından fazlasını kaplayan buğday, arpa ve kırmızı mercimeğin ekimine kısa süre içerisinde başlanacağını belirtti.

Bu dönemde üreticilerin gübrenin yaklaşık yüzde 50’sini, tarımda kullanılan toplam mazotun ise yüzde 25’ini kullandığını belirten Bayraktar, son aylarda girdilerde yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Bayraktar, üreticileri 2023-2024 ekim dönemi öncesinde desteklenmeye davet ederek şunları söyledi:

“En ucuz üretim sürdürülebilir üretimdir ve sürdürülebilir üretim için üreticilerimizin yeterli girdiyi sağlaması ve emeğinin karşılığını alması gerekir. Ekim ayında verilecek mazot ve gübre destekleri artırılarak bir an önce verilmeli ve bunun da yolu açılmalıdır. Sezona başlayan üreticilerimiz için netlik sağlanmalı. Aksi takdirde üreticilerimizin üretme isteği, tüketicilerimizin ise gıda sıkıntısı yaşanacaktır. Erişim açısından zor günler bizi beklemektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu