Haber

Headpehlivan Rıza Yıldırım Amasya’da Karakucak Güreşlerinde Oldu

Amasya’da düzenlenen karakucak güreşlerinde Rıza Yıldırım başpehlivan ünvanını kazandı.

Çekişmeli geçen güreşin finalinde karşılaştığı Ali Rıza Kaya’yı mağlup eden Yıldırım, kupayı ve altın kemeri kazanan Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in elinden aldı.

Amasya Belediyesi tarafından 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde 12 Haziran Stadı’nda düzenlenen geleneksel karakucak güreşlerine yurdun dört bir yanından yaklaşık 800 pehlivan katıldı.

Zorlu rakiplerini yendiği için mutlu olduğunu ifade eden Yıldırım, “Burada birinciyiz. Karşımızda Kırkpınar var. Yağlı güreş yapıyorum. Aynı zamanda mat güreşi de yapıyorum, liglerde. Zaten mat tabanlılar. Sırada Kırkpınar’da çok gözde bir adam var. Onu atardım. Yağlı güreş bizim için biraz farklı. Karakucak’ta iddialıyız. Ama şu anda yağlı güreşte zor görünüyor” dedi.

Amasya’da Atasporu güreşinin yaygınlaştırılması amacıyla her yıl klasik güreş düzenlendiğini belirten Başkan Çelik, “Burası güreş diyarıdır. Şampiyonlarımız Hamit Kaplan ve Mahmut Demir burada yetişmiştir. Amasya iki olimpiyat şampiyonu çıkarmıştır. üçüncü ve dördüncüyü ortaya çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapın.”

Güreşte altyapının değerine işaret eden eski milli güreşçi Mahmut Demir, “Amasya benden sonra olimpiyat şampiyonu, dünya şampiyonu olamadı. İnşallah daha sonra çıkar. Bunun için altyapıya ihtiyaç var. Türk insanı. Onların mayasında güreş var.İmkanları, spor salonlarını ve spor yapacak çocukları araştırmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Güreşçi olarak işadamı Ümit Ağış’ın seçildiği güreşleri MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak ile Amasya Esnaf Odası Birlik Başkanı İsa Köse de izledi. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu