Haber

TBMM’de öncelikli gündem ekonomi! İşte yeni dönemde atılacak adımlar

Yüksek Oy 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidinin kesin sonuçlarının açıklanmasıyla süreç tamamlandı. TBMM’de gözler yeni döneme ve yeni kabineye çevrildi. Yeni kabine önümüzdeki hafta başında ilk toplantısını yaparak göreve başlayacak. Yeni hükümetin öncelikli gündemi ekonomi olacak. Dikkate alınması gereken ilk bahislerden biri fiyat artışları olacaktır. SubayEmekli memur, emekli personel ve taban ücret alanlar için fiyatlar yeniden düzenlenecektir.

ASGARİ MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Ocak ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 30 zam yapıldı. Ek düzenleme yapılmadığı takdirde SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon kadar zam alacak. Memurlar ve emekliler yüzde 6 toplu iş sözleşmesi ve yüzde 8’i aşan enflasyon farkı alacak. En düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağı açıklandı. Bu düzenleme madde ile birlikte kaldırılmalıdır.

BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ MEMURLARA KİRA YARDIMI

Büyükşehirlerde memurlara kira yardımını da içeren kira zammı da kanunda yer alacak.

EMEKLİ OLAN KADEMELİ ARTIŞ

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarıldı. 7 bin 500’ün üzerinde maaş alanlar için kademeli zam düzenlemesi yapılacak. Bununla ilgili düzenleme Meclis’in ilk ele alacağı konulardan biri olacak.

ASGARİ FİYATA “500 DOLAR” YÖNETMELİĞİ

Yılbaşında asgari ücret 8 bin 500 liraya çıkarıldı. Seçimden önce asgari fiyatı 500 dolara çıkarma vaadi vardı. Taban Fiyat Tespit Kurulu çalışmalarının ay sonu veya temmuz başında yapılabileceği belirtildi.

KİRA ARTIŞ SINIRINA NE OLACAK?

Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz’da sona erecek. Bu konuda Meclis’te yapılacak yasal düzenleme ile nasıl adımlar atılacağı belirlenecek.

EV KADINI İÇİN KOLAY EMEKLİLİK

Ev hanımlarına kolay emeklilik, Bağ-Kur ve SSK’lı gün sayılarında eşitleme, evli çiftlere kredi imkânı gibi yasal düzenlemelere TBMM’de öncelik verilecek.

manavgat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu