Haber

Hamas’tan Gazze’de son dakika ateşkes açıklaması

Beyaz Saray, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki sivillerin ayrılmasına izin vermek için saldırıları günde 4 saat duraklatmayı kabul ettiğini bildirdi. Ancak Hamas Siyasi Büro Başkanı Danışmanı İsmail Haniyeh, İsrail ile henüz insani ateşkes sağlanmadığını belirterek, ABD’nin bu konuda yaptığı açıklamaları yalanladı.

“İSRAL, GAZZE’NİN KUZEYİNDEKİ ÇATIŞMALARA HER GÜN 4 SAAT ARA VERECEK”

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Angajman Koordinatörü John Kirby, dün gece yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinli sivillerin Gazze Şeridi’nin güneyine geçmesine ve insani yardım sağlamasına olanak sağlamak için Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki saldırılarını her gün 4 saat süreyle duraklatacağını duyurdu.

“SÜREÇ BUGÜN BAŞLIYOR”

İsrail’in bu duraklamaların süresini başlamadan 3 saat önce açıklayacağını belirten Kirby, “İsrailliler bize bu duraklama sırasında bu bölgelerde askeri operasyon yapılmayacağını ve bu sürecin bugün başlayacağını söylediler.” Filistinli sivillerin Gazze Şeridi’nin güneyine geçebilecekleri iki “insani koridor” olacağını belirten Kirby, ABD’nin söz konusu duraklamaları doğru yönde atılmış bir adım olarak gördüğünü ve bu duraklamalar devam ettiği sürece devam etmesini istediğini belirtti. ihtiyaç vardır.

“ANLAŞMA VARSA AÇIKLAYACAĞIZ”

Ancak Hamas Ofisi Lideri Haniyeh’in Basın Danışmanı Tahir el-Nunu, Telegram hesabında Beyaz Saray’ın İsrail’in “düşmanlıklarda insani bir duraklamayı kabul ettiği” yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Görüşmelerin sürdüğünü ancak şu ana kadar İsrail ile anlaşmaya varılmadığını belirten Nunu, “Anlaşma sağlanırsa halkımıza net bir şekilde duyurulacaktır.” Bu kelimeyi kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu