Haber

Gümüşhane’de Yer Altı Evleri Sular Altında: Mağduriyet Devam Ediyor

Gümüşhane’de yaşayan Yılmazer ailesi, hastane inşaatında yapılan temel çalışmaları sonucunda yer altı su kaynaklarının yönünün değiştirilerek evlerine yönlendirildiğini ve mağdur olduklarını söyleyerek yetkililerden çözüm istedi. bu sebep.

Kentin Eskibağlar İlçesi’nde yaşayan Yunus Yılmazer ve ailesi, 10 yıldır evlerini sular altında bırakan yer altı kaynak sularından mağdur oldu. Yunus Yılmazer, 10 yıl önce yapımına başlanan hastane inşaatı ve alternatif yolun açılması nedeniyle yer altı kaynak sularının yönünün değiştiğini belirterek, bu nedenle evlerinin sürekli sular altında kaldığını söyleyerek yetkililerden analiz istedi. . 93 yaşındaki büyükannesi Safiyet Tanguroğlu’nun evinin de sular altında kaldığını ve duvarlarının yıkıldığını belirten Yılmazer, aile olarak tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

“Sabah neyle karıştırılacağımızı düşünerek gece yatarız.”

Çalışmalar öncesinde evlerinde herhangi bir sorun bulunmadığını belirten Yunus Yılmazer (43), “Yeni hastane inşaatı sırasında yapılan çalışmalar sonrasında hastanenin altındaki yer altı kaynak suları yön değiştirdi. Bu kaynak suları daha önce akıyordu. başka bir noktaya doğru.Artık evimize akmaya başladılar.Geçen yıl akan sudan dolayı evimi su basmıştı.Şu anda evime su akmaya devam ediyor.Yeni yapılan mutfak dolapları sürekli su çekiyor ve yakında patlayacak.Var Bununla bağlantılı olarak kullanılan alternatif yolda bariyer yok. Kar yağışından dolayı buzlanma var. Oradan kayacak. Araba evimin önüne düşecek. Çocuklarım bahçede oynuyor ve çok şey var. Bu mahallede yaşayan insanların sayısı 93 yaşında bir anneannemiz var, bu sudan dolayı evi tamamen su altında kaldı, her sene tamir edip sıvayoruz ama yaza doğru yine su basıyor, yine aynı şeyler oluyor . Temizlememiz lazım, geçen sene mutfağımı 15 santimetreye yakın su bastı. Odamı su bastı, döşemelerim çürüdü, çok yüksek maliyetlerle yenilenmesi gerekiyordu. Evimin arkasında 10 metrelik bir alan var. Burası boşaltılıp mevcut toprak seviyesine indirilirse sorunum çözülecek. Bu konuyla ilgili belediyemizden ve idari makamlarımızdan çözüm bekliyoruz. “Gece yatarken sabah neyle meşgul olacağımızı düşünerek uyuyoruz” dedi.

Evinde sürekli maddi hasar oluştuğunu söyleyen 93 yaşındaki Safiye Tanguroğlu, şunları söyledi: “İki üç kez sıvadık ama makinenin arkası yine çöktü. Hep dışarıdan ve içeriden çöktü. Ne halım kaldı, ne kilimim. Eskiden böyle bir şey yoktu, bu dağdan su çıkıyordu, bir başka dağdan.” “Yanına gidiyordu” dedi. – GÜMÜŞHANE

haberdemirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu