Haber

CHP Milletvekili Tutdere: Depremzedeler faturalarının yüksekliği nedeniyle haciz tehdidiyle karşı karşıya kalabilir

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, borçlarını ödeyemeyen depremzedelerin yüksek faturalardan kaçınılmadığı takdirde konteynerlere haciz gelebileceği uyarısında bulundu.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, depremzedelere gönderilen elektrik ve doğalgaz faturalarının iptal edilmemesi halinde depremzedelerin idam tehdidiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. diğer deprem bölgelerinde ise vatandaşlar yüklü faturalar almaya başladı. Vatandaş şimdi kara kara düşünüyor, bu faturaları nasıl ödeyecekler?

Depremde evleri yıkılan binlerce vatandaş, hafif hasarlı ve hasarsız evlere sığındı. Kışın soğuğunda elektrikli ısıtıcılarla hayatta kalmaya çalıştılar. Evleri yıkılmayan vatandaşlar, evleri yıkılan ve depremzede olan vatandaşlara evlerini açtı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yıkılmayan evleri kapsamadığı için evi yıkılanları misafir eden vatandaşlara çok yüksek faturalar gelmeye başladı. Cumhurbaşkanlığına davetimiz şudur: Evleri yıkılmayan vatandaşlarımız, evleri yıkılan ve zarar gören vatandaşlarımızı ağırladıkları için, deprem bölgelerinde en azından doğalgaz ve elektrik faturalarının tamamının terk edilerek İçişleri Bakanlığı bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz. Güç. Aksi takdirde hayatını ve işini kaybeden vatandaşlarımız bu faturaları önümüzdeki günlerde ödeyemeyeceklerdir. Bu faturaları ödeyemedikleri için haciz tehdidiyle karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Tutdere, “6 Şubat öncesi tüm borçlar kapatılmış olmasına rağmen okuma endekslerine baktığınız zaman bazı faturalarda 2021-2022 ilk endeksinden bile okuma yapıldığını görüyoruz. Ortalama olarak vatandaşların faturaları var. 3 bin – 10 bin lira Doğalgaz 10 bine yaklaşıyor Faturalar da var Depremde her şeyini kaybeden ve ekonomik gücü kalmayan vatandaşların bu faturaları ödeme şansı yok 2 hafta sonra depremzedeler son durumla karşı karşıya kalacak. bu kez infaz tehdidi.Deprem mağdurlarının kaybedecek bir şeyleri kalmadı.Şu anda devletin verdiği konteynerleri var.Bazılarına konteynır verilmedi.Bundan dolayı trajikomik bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz.Muhtemelen kolluk kuvvetleri içeride. Konteynerlere, devlet veya hükümet yetkililerine, AFAD’ın verdiği battaniyeye, yatağa veya diğer eşyalara el koyacak” dedi. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu